Linux sa dá získať ako tzv. distribúcia - to je súhrn najrôznejších aplikácií ktoré slúžia na prácu s počítačom. Nižšie je uvedený zoznam niekoľkých distribúcií určených širokej verejnosti.
Ubuntu je pomerne mladá distribúcia vyvíjaná komunitou za podpory firmy Canonical. Ubuntu je však postavené na veľmi spoľahlivom základe už mnoho rokov vyvýjanej distriúcie Debian GNU/Linux. Aj keď sa Debian snaží byť distribúciou značne univerzálnou, jasným cieľom Ubuntu je priblížit Linux uživateľom pre použitie na osobních počítačích ako tzv. desktopové prostredie. Grafické prostredie Ubuntu je založené na Gnome, niektorí ľudia ale preferujú grafické prostredie KDE. Preto vznikla varianta Ubuntu zvaná Kubuntu. Odľahčená verzia s desktopovým prostredím Xfce teda Xubuntu je vhodná napr. pre staršie počítače. Vo väčšine prípadov je navhodnejšie siahnuť priamo po Ubuntu. Inštalačné CD je i tzv. live CD (pozri Chcem vyskúšať) a nájdete ho pod odkazem "Stiahnuť Ubuntu" nižšie.
Debian je komunitná distribúcia. To znamená, že ju vyvíjajú dobrovoľníci. Pri Debiane existuje záruka, že vždy a za akýchkoľvek okolností
zostane tým, čím je - slobodným softvérom.
Canonical je komerčná spoločnosť, ktorá zaštiťuje vývoj Ubuntu. V rámci tejto aktivity podporuje
i veľa ďalších projektov a poskytuje nástroje a podporu pre vývoj slobodného softvéru.
Slovenské Ubuntu | Poslať CD zadarmo | Podpora | Ubuntu | Príručka k prostrediu | Stiahnuť Ubuntu
Slovenské prostredie i inštalácia
Fedora Core je distribúcia, ktorá vznikla ako nekomerčná verzia Red Hat Linuxu. Vyvíja ju komunita vývojárov podporovaných firmou Red Hat. Na základe Fedory potom Red Hat pripravuje svoje komerčné distribúcie Red Hat Enterprise Linux. Fedora je známa svojou pokrokovosťou a často prináša v každej verzii niekoľko zásadných noviniek. Distribúcia je značne univerzálna, no zo značným zamerením na použitie na osobných počítačoch.
Red Hat je firma zaoberajúca sa vývojom a predajom distribúcie Red Hat Enterprise Linux. V minulosti významne pomohla zdomácneniu Linuxu svojou komunitnou distribúciou Red Hat Linux, ktorej nasledovníkom je Fedora Core.
Objednávka | České fórum | Fedora - projekt | Fedora Core | Stiahnuť Fedora Core
Slovenské prostredie i inštalácia
Mandriva Linux, v minulosti známy ako Mandrake Linux. Je vyvíjaný komunitou vývojárov spoločne s vývojármi firmy Mandriva. Mandriva Linux je možné získať v niekoľkých verziách - od platenej krabicovej verzie až po verziu úplne zadarmo. Rozdiel je predovšetkým v rozsahu dokumentácie, doplnkov a komerčných aplikácií. Mandriva Linux je distribúcia silne špecializovaná pre použitie na osobnom počítači a získala si obľubu u veľkého množstva použivateľov, ktorí s Linuxom začínajú.
firmy Mandrakesoft a Connectiva po zlúčení vytvorili, aj kvôli dlhotrvajúcim sporom o ochrannú známku Mandrake, spoločnosť Mandriva a spoločne pokračujú vo vývoji distribúcie Mandriva Linux.
Objednať Mandriva Linux | Mandriva | Stiahnuť Mandriva Linux
Slovenské prostredie i inštalácia
SuSE, dnes už vyvíjaný firmou Novell v rámci ich linuxových aktivít, je distribúcia profilujúca sa skôr ako komerčná, teda distribúcia, ktorú môžete predovšetkým kúpiť. Distribúcia SuSE má niektoré špecifické nástroje, ktoré sa snažia distribúciu čo najviac sprístupniť bežným používateľom osobných počítačov. Vzhľadom k jej komerčnému charakteru je k dispozicií i instalačná podpora.
Novell je jedna z popredných softwarových firiem. V súčasnosti sa zameriava práve na oblasti využitia Linuxu a ponúka celý rad riešení založených na ňom, resp. na SuSE Linuxu.
SuSE | Objednať SuSE | Podpora | Stiahnuť SuSE
Slovenské prostredie i inštalácia
Pokročilejší používatelia sú tí, ktorí zvládajú administráciu Linuxu z príkazového riadku a sú oboznámení s architektúrou a štruktúrou Linuxu.
Gentoo je distribúcia pre pokročilých používateľov. Umožňuje používateľovi zostaviť si celú distribúciu samostatne a úplne na mieru svojmu počítaču. Gentoo je veľmi dobre dokumentovaná a poskytuje pokročilejším používateľom možnosť ďalšieho rozvoja ich znalostí o Linuxe. Aj keď si táto distribúcia zakladá na svojom pokročilom prístupe, dá sa tiež ľahko použiť na osobnom počítači.
Gentoo je trochu špecifická a pomerne mladá komunitná distribúcia. Jej vývojári ju založili ako linuxovú vetvu, ktorá sa svojimi princípmi približuje k iným unixovým platformám.
Gentoo linux | Stiahnutie Gentoo | Objednať Gentoo
Slackware je distribúcia s dnes už trochu sparťanským prístupom. Napriek tomu, alebo práve preto, si vďaka svojej jednoduchosti zachováva množstvo priazdnivcov. Jej použitie na bežnom osobnom počítači však už vyžaduje znalosť ovládánia Linuxu na úrovni shellu (príkazového riadku).
Slackware je komunitná distribúcia, avšak je vytváraná pod vedením silnej osobnosti Patricka Volkerdinga, ktorý je jej zakladateľom.
Slackware - projekt | O Slackware | Stiahnutie Slackware
Debian je jedna z veľmi dlho vyvíjaných distribúcií, plne vychádzajúcich z myšlienky GNU resp. open source. Kompletná distribúcia Debian je veľmi zložitý a komplikovaný celok s univerzálnym použitím, bez ďalších znalostí je ale nevhodný pre úplných začiatočníkov - práve kôli svojej rozsiahlosti. Projekt Debian vydáva tri vetvy svojej distribúcie - stable (stabilná), testing (testovacia), unstable (nestabilná). Nestabilná obsahuje celkom nové veci a jej konzistencia nie je zaručená, testovacia vetva je určená pre balíky, ktoré prešli základným testovaním a sú kandidátmi na zaradenie do stabilnej vetvi. Stabilná vetva potom obsahuje len najstabilnejšie a najodladenejšie aplikácie (často potom ale neobsahuje najväčšie novinky).
Debian GNU/Linux | Slovenský Debian GNU/Linux | Stiahnutie Debianu
Pri každej distribúcii na tejto stránke je odkaz na stránku, popisujúcu ako a kde môžete príslušnú distribúciu stiahnúť. Niektoré stránky sú však v angličtine a môžu obsahovať termíny, ktoré nemusia byť celkom zrejmé.
Pri sťahovaní distribúcie je najlepšie siahnuť po verzii pokiaľ možno najnovšej. Z ponúkaných adresárov je teda vhodné vybrať verziu označenú najvyšším číslom. Ďalšie komplikácie môžu nastať pri voľbe vhodnej architektúry - to znamená špecifikácie typu vášho počítača. (Linux je dostupný pre mnoho rôzných architektúr - napr. Intel, AMD, PowerPC (Mac) a ďalšie.) Pokiaľ vlastníte počítač postavený na procesore firmy Intel alebo AMD, neurobíte chybu, ak zvolíte architektúru i386, i486, i586 (od Pentium I vyššie) či i686, súhrnne sa táto architektúra niekedy označuje ako x86. Pokiaľ máte novší 64bitový procesor AMD, bola by škoda nezvoliť príslušnú 64bitovou architektúru - teda AMD64 alebo x86_64.
Z ponúkaných adresárov a súborov je potom treba stiahnuť súbory s príponou .iso, čo sú CD prípadne DVD obrazy.
.iso soubory sú obrazy inštalačných CD resp. DVD a je potreba ich správnym spôsobom preniesť, napáliť na CD. Tieto súbory sa nenapaľujú ako bežný súbor, ale vo vašom napaľovacom programe je treba zvoliť napaľovanie obrazu (image) CD. Príslušné voľby sú závislé na vašom napaľovacím softvéri.
Ak si nie ste s postupom istí, môžete CD zakúpiť za symbolické ceny v obchode Linux CD.
Linuxových distribúcií existuje veľké množstvo a tu uvedené sú vybrané len preto, že sú vhodné pre začínajúcich používateľov a pre použitie na osobnom počítači alebo notebooku. Existuje mnoho špeciálnych, účelových distribúcií, určených pre servery, pre malé vstavané zariadenia, pre PDA, pre použitie v bezdrôtových prípojných bodoch (wifi) atď. Za týmto účelom vzniká množstvo rôzných variant, ktoré však nie vždy sú vhodné na osobný počítač.
Mnoho ďalších distribúcií nájdete na stránkach linuxsoft a distrowatch.