Na tejto stránke nájdete odkazy na niekoľko užitočných stránok, ktoré vám môžu byť nápomocné pri práci s Linuxom.
Článok, ktorý zahŕňa stručné informácie o instalaci Linuxu, o bežných aplikáciách, o tom ako aplikácie inštalovať, kde hľadať pomoc s vašimi problémami a ako vyberať hardware.
informácie pro začínajíci uživatele
Pokud chcete do Linuxu proniknout hlouběji, nezbyde vám, než pochopit a propadnout kouzlu příkazové řádky.
Podrobnější dokumentace a česky vydané knihy s Linuxovou tématikou jsou shrnuty na stránce "Dokumentace k Linuxu" na serveru linux.cz.
V této tabulce najdete obsáhlý přehled podobných aplikací, případně aplikací stejných, ale použitelných jak na OS MS Windows tak na Linuxu.
Tabulka ekvivalentních aplikací
Stránka obsahuje stručné návody jak převést data profilů některých vybraných aplikací z OS MS Windows do Linuxu.
Pravdepodobne najnavštevovanejší portál na slovenskej Linuxovej scéne. Obsahuje vždy čerstvé novinky, články a tiež ponúka rozsiahle diskusné fórum, kde je možné nájsť odpovede na vaše otázky. Prednedávnom pribudol aj obchod, kde si môžete za nízke ceny objednať Linux až domov.
Portál ABC Linuxu se dříve specializoval především na informácie ohledně hardwaru a stále na něm mnoho užitečných informací o hardwaru a jeho podpoře v Linuxu najdete. Dnes je komplexním informačním portálem a přináší denní informácie a články ze světa Linuxu.
Na serveru Linuxsoft, krom článků a seriálů, najdete bohatou databázi programů a obchod, ve kterém můžete zakoupit nejrůznější software pro Linux, případně celé distribuce a školení.
Server o Linuxu pro programátory, administrátory a fanoušky. Na serveru vycházejí tutoriály, recenze a články s linuxovou tématikou určené jak začátečníkům tak i pokročilým, prostor věnuje také právním aspektům souvisejícím s provozováním Linuxu a open source software obecně.
Jako zdroj nerůznějších rad, zpráv a článků lze využít i česky vycházející tištěná periodika, které se věnují výhradně Linuxu. Mezi ně patří především časopisy LinuxEXPRES a Linux+DVD. K oběma časopisům zpravidla dostanete i CD nebo DVD s množstvím užitečných programů, případně celé distribuce.
Propagačné ikonky a bannery nájdete na samostatnej stránke Propagujte Linux.
Pri prechode na Linux nie je potrebné za sebou páliť mosty. Skúste si Linux nainštalovať na voľný disk, alebo pre istotu skúste len verziu spustiteľnú z CD. Vyskúšajte si, či vám aplikácie v Linuxe vyhovujú, či v nich ste schopní robiť to, čo potrebujete. Nájdite si v Linuxe aplikáciu, ktorá vám vyhovuje, je v Linuxe zadarmo, a ktorú potrebujete a napríklad ju nemáte k dispozícii na vašom aktuálnom systéme. Vracejte sa k nej. Tak sa naučíte chápať základné vlastnosti Linuxu.
Ak vám chýbajú v Linuxe niektoré aplikácie z vášho terajšieho systému, a ešte ste nenašli zodpovedajúcu náhradu, môžete skúsiť použiť emuláciu. V prípade MS Windows existuje program Wine, ktorý umožňuje spúšťať aplikácie z prostredia MS Windows na Linuxe rovnako, ako ich poznáte z MS Windows.
Ďalšia možnosť je použiť tzv. virtuálny počítač - pod Linuxem spustíte napr. Qemu a v ňom si môžete váš doterajší systém nainštalovať a používať aj s vášmi aplikáciami.
Základy Linuxu sú celkom iné, ako napr. v systéme MS Windows. Linux sa vyvinul ako systém unixového typu a preto je jeho ovládanie a správanie v niektorých smeroch odlišné, ako to, na ktoré ste mohli byť zvyknutí v MS Windows. Podstatou samotného systému je ale jeho možnosť prispôsobenia, a to vzhľadom alebo správaním. Ako môže vyzerať Linux prispôsobený pre používateľov MS Windows, si môžete pozrieť u komerčne predávanej distribúcie Linspire.